Šandor Marai - Sveće gore do kraja

20. jun 2022.

Knjiga Sveće gore do kraja, Šandora Maraia
Knjiga Sveće gore do kraja, Šandora Maraia

Dopada mi se kad vidim da neko pisanije na Instagramu nazove ‘osvrtom’ – nije kritika iz očiglednih razloga, dok prikaz uvek nekako sugeriše da je u pitanju prevođenje dela u njegov svedeniji oblik u cilju prodaje ideje ili fizičkog primerka. Osvrt, s druge strane, meni uvek zvuči kao da uključuje i praksu individualnog čitanja, što je ono čemu težim u ovim kratkim zabeleškama: da ostavim trag o sopstvenoj interakciji s delom, analiziram sebe kao čitateljku i, naposletku, podsetim i sebe i druge na to da književnost, čak i kad je naslovna strana knjige ovako kriminalna, ipak trgovina iskustvom (što je poželjan stav ukoliko vas, kao mene, odbijaju izdanja s ovakvim likovnim rešenjima).

Šandor Marai i ja smo se upoznali prvo kroz niz prikaza koje sam sticajem okolnosti čitala, imala sam ga dugo na polici jer sam dobila knjigu na poklon i nekako, uvek mi je po opisu delovalo da bih to uzela onda kad nemam šta drugo da čitam – general čeka prijatelja iz mladosti 41 godinu da bi s njim vodio razgovor o događajima iz prošlosti u koje je bila uključena i generalova pokojna supruga Kristina. Napomenula bih i da su prikazi u književnim časopisima koje sam čitala, premda lepo napisani, propustili da me zainteresuju i to baš zato što je iz njih izostao zapis o procesu koji se odvija u toku čitanja, a što je za ovu knjigu ključno. Marai piše o moći interpretacije u ovom kratkom romanu, o mehanizmima u nama koji od pojedinačnih događaja pletu čitave lične mitologije koje potom postoje nezavisno od samog spleta okolnosti i čija snaga naraste do takvih razmera da ne postoji nijedna ravan (svakako fiktivne) stvarnosti koja bi im se mogla suprotstaviti. General 41 godinu opsesivno razmišlja, analizira i tumači dva događaja – jedan za vreme lova, a drugi u vezi sa Kristinom. Osam godina nije pitao Kristinu za razjašnjenje, a čitave četiri decenije čeka prijatelja da se vrati i ponudi mu odgovore na pitanja koja ga proganjaju.

Marai, ipak, nije naivan pisac, on vrlo dobro zna, a znate i vi, da za generala postoji samo jedan odgovor koji isključuje i mogućnost i relevantnost bilo kog drugog jer, ukoliko bi se ispostavilo da njegovo tumačenje počiva na potpuno pogrešnim premisama (a Marai je to u tehničkom smislu vrlo lako mogao da izvede, čak i na samom kraju jer je vrlo vešto ostavljao mesta neodređenosti u tekstu), to bi značilo da je čitav njegov život izgubio svoje (fiktivne) temelje. General je poput naučnika koji godinama razvija svoju teoriju na arbitrarnim premisama koje imaju uporište, ali veoma labavo, i vi kao čitalac sve vreme čekate da se pojavi taj najavljivani Drugi glas, prijatelj koji poseduje povlašćeno znanje o događaju, jer vi znate šta je nepouzdani pripovedač, verujete u književne obrte jer sve vodi ka tome, sve sugeriše da će Konrad napokon generalu koji očajnički bunari po sećanjima ponuditi nekakvu Istinu koja mora postojati. A dok ste vi opčinjeni tom neizvesnošću i okrećete stranice (legla sam u 2 ujutro pre neki dan), Marai za to vreme teše jednu finu letvu da vas odvali njome po pametnoj čitalačkoj glavici i vrati vas preispitivanju ideje o pripovednom glasu, statusa istine u različitim slojevima teksta, i, meni najzanimljivije, moći fikcije koju neprekidno stvaramo u svakodnevnom životu. Kada kažem moć, zaista to i mislim – naš identitet i slika o sebi zasnivaju se na složenim mehanizmima proizvodnje fikcije koji ih održavaju uprkos tome što postoji beskonačan broj mogućih interpretativnih puteva kojima možemo poći u sopstvenoj samopercepciji. Marai vas vodi tim putem i njenim klopkama, ali uz svest o neodrživosti bilo kojeg drugog modela postojanja, te je, ovo, između (mnogo toga) ostalog, roman koji preispituje koju to istinu čovek zaista želi kada za njom traga – istina je kod Maraija relaciona kategorija direktno zavisna od pozicije koju čovek zauzima u odnosu na događaje.

I, pazite sad ovo – „Sveće gore do kraja″ nije postmodernistički roman. Kakav je, to vama prepuštam. Ali ovo čitalačko iskustvo vredi da zažmurite na korice.

Originalna objava
Instagram - @bookatorium - Šandor Marai - Sveće gore do kraja

Dođi da vidiš šta se priča na klubu!

Hej, ti!

Želiš da razgovaraš o književnosti sa drugim ljudima?
Otkriješ nove autor(k)e?
Provedeš veče kao knjiški Šerlok Holms? 😁

Pridruži nam se na Klubu kratkih priča. 😊

Šta je Klub kratkih priča?
Klub kratkih priča